A- A A+

remont kapliczki_1Może niezbyt przystoi posługiwać się ewangelicznym cytatem na określenie ludzkich poczynań, ale przynajmniej częściowym usprawiedliwieniem niech będzie to, że chodzi o remont kapliczki maryjnej z 1925 r.

Dwa tygodnie temu w tekście zatytułowanym „Robią swoje" pisałem o grupce społeczników ze wsi Lasek k. Celestynowa, którzy zabrali się do pokrycia dachu tamtejszej tzw. gościnnej wiaty papą bitumiczną. W ostatnim zdaniu znalazła się zapowiedź remontu kapliczki. I jak wynika z tytułu, stało się! Grupka ludzi dobrej woli, której niekwestionowanym przywódcą i realizatorem pomysłu był Stefan Mariusz Kowalski, po niemal tygodniowych zmaganiach z upałem zakończyła generalny remont i malowanie kapliczki oraz okalającego ją płotku. Społecznicy wykarczowali też rosnące w jej okolicy krzaki oraz posadzili w ich miejsce tuje. Renowacji poddano także znajdujący się wewnątrz kapliczki obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

remont kapliczki 2_1Oto lista „sprawców" i fundatorów „zamieszania": S.M. Kowalski, Piotr Strakacz, Józef Żołądek, Marek Kupniewski, Anna Kowalska, Teresa Kobus, Krzysztof Dębowski, Przemysław Zagórski oraz Urząd Gminy w Celestynowie, który ufundował białą farbę do pomalowania kapliczki oraz impregnat do zaimpregnowania płotku. Pozostaję z nadzieją, że kolejne udane przedsięwzięcie przyczyni się do pojednania nieco skłóconych mieszkańców tej skądinąd sympatycznej miejscowości.

Na zakończenie kilka zdań o historycznej kapliczce. Pobudował ją Józef Sitek w roku 1925. Pierwotnie w jej wnętrzu była umieszczona gliniana figurka Matki Boskiej z dwoma aniołkami po bokach. Co się stało z figurką Matki Boskiej - niestety, nikt nie pamięta. Obecnie znajduje się tam obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, jaki synowa Józefa Sitka - Helena, wniosła w wianie ze wspomnianymi wcześniej aniołkami. Kapliczka i obraz zostały poddane renowacji na początku lat 80. XX wieku. Ponowna renowacja miała miejsce około dziesięciu lat temu - wówczas po wycięciu okalających kapliczkę bzów postawiono gustowny drewniany płotek.

WIESŁAW J. MUSZYŃSKI

Artykuł ukazał się na łamach 20 nr Tygodnika 21.08.2014

Kalendarz

Październik 2018
pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Polecamy

Celestynka

 

Zostań Wolontariuszem !!!

 

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie

Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk

Reklama

Zapraszamy do umieszczania reklam na stronie Lasku.

Dla osób zameldowanych w Lasku i prowadzących działalność gospodarczą reklama za darmo.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod adresem lasek@celestynow.net

Fundusze zebrane w ten sposób pokryją koszty utrzymania domeny oraz serwera www.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd